Duża miejska działka z bogatym programem.
Nowoczesna i rozbudowana bryła budynku mieszkalnego determinuje kształty i wielkości przedogródka oraz ogrodu na tyle działki. Od frontu musiały się zmieścić: garaż, wnęka na kosze, estetyczne wejście z chodnikiem. Biały kolor elewacji zasugerował mi zastosowanie białych betonowych bloczków ogrodzeniowych.
Na bardzo zabudowanym froncie chciałam użyć takiego rozwiązania, aby było wygodnie i ogród nie przysparzał dodatkowej pracy. Zrezygnowałam w tym miejscu z tradycyjnego trawnika, o którym trzeba by było pamiętać i specjalnie przyjeżdżać tu kosiarką. Rozwiązaniem tej sytuacji było zastosowanie roślin dywanowych, czyli bylin i krzewinek, które rosną nisko, płożą się i dają ładną gęstą “poduszeczkę”. Aby było ciekawiej, zastosowałam różnice poziomów, czyli część jest podwyższona w formie murowanej donicy z palisad betonowych.
Wreszcie okazałym chodnikiem z dużych modnych płyt betonowych dostajemy się na podest wejściowy lub przechodzimy dalej z boku domu, aby dostać się na właściwy ogród. Tutaj naszym oczom ukazuje się dużo atrakcji i mocno zagospodarowana przestrzeń:
taras rekreacyjno-jadalny, wnęka na ognisko, plac zabaw, warzywniak w korytkach, miejsce na winogrono oraz zakończenie kompozycji “żywopłot na nodze” czyli rozpięte na kwadratowych stelażach graby, których gałęzie wszystkie rosną pionowo, bo jest to odmiana o oryginalnie kolumnowym pokroju.
Jak maksymalnie wykorzystać miejsce? Oto ogród na dachu! Wspaniałe miejsce, na którym można przewidzieć relaks w samotności i ciszy – tutaj zaprojektowałam miejsce na hamak oraz żagiel przeciwsłoneczny. Na wysokościach, gdzie wiatr jest silniejszy, należy pamiętać o porządnym zakotwiczeniu żagli czy parasoli. W tym projekcie tkanina dająca cień jest rozpięta na drewnianych filarach.