Przycinanie krzewów ozdobnych
Przycinanie krzewów to ważna procedura, o której należy pamiętać wiosną i latem. Dbając o ten zabieg, roślina pozostanie zdrowa i silna, zachowując swoje naturalne piękno. Niektóre krzewy należy przycinać wczesną wiosną, inne latem, lecz dopiero po zakończeniu procesu zakwitania.
Każdy krzew ma swoje potrzeby oraz wymagania. O każdy należy dbać i pielęgnować go w sposób szczególny i indywidualny. Jest to wspólna korzyść, ponieważ im zdrowsza jest roślina, tym lepszy efekt wizualny otrzymujemy, a jej kwiecie przyozdabia nam ogród.
Czym jest krzew?
Krzewy to rośliny drzewiaste o zdrewniałych pędach posiadające korzenie nienależące do jednego pnia. Krzewy w zależności od gatunku mogą osiągać różne wysokości. Te cechy odróżniają krzewy od drzew.
Typowe krzewy takie jak róża, agrest, pierwiosnek, truskawka czy rododendron są często uprawiane jako ozdoba samotnie lub jako żywopłot. Krzewy stanowią cenne źródło pożywienia dla zwierząt, a także miejsce tworzenia gniazd ptaków oraz owadów.
Jak odpowiednio ciąć krzewy?
Żywopłoty oraz krzewy w celu osiągnięcia gęstego rozgałęzienie powinny być regularnie przycinane.
Krzewy łodygowe, jak leszczyna, pozostawia się raczej bez przycinania usuwając jedynie suszone pędy i gałęzie.
Rozgałęzione krzewy średniej wysokości, pozostają w większości nietknięte poza lekkim przerzedzaniem oraz usuwaniem suchych końcówek. Należy dbać, aby krzew zachował naturalny wzrost ponieważ próba formowania krzewu, który jest do tego przystosowany może skutkować brzydkim rozrostem oraz słabym kwitnieniem.
Przycinanie krzewów całorocznych
Rodzaje cięć istotne w pielęgnacji krzewów
Cięcia sanitarne
Mają wpływ na stan i zdrowie rośliny. W przypadku cięć sanitarnych odcina się najbardziej uszkodzone i słabe pędy. To zadrapania w korze, złamane gałęzie i inne uszkodzone miejsca są najbardziej podatne na choroby i szkodniki.
Z tego powodu wskazane jest dokładne przyjrzenie się wszystkim krzewom już na początku wiosny w swoim ogrodzie i zdecydować, gdzie wykonać cięcie. Krzewy bez pąków i kwiatów są łatwiejsze do sprawdzenia i zobaczenia pod kątem uszkodzeń.
Cięcia formujące
Do zadań cięć formujących jest nadanie krzewom odpowiednich kształtów. W zależności od gatunku krzewu, cięcia formujące stosuje się na wiosnę lub lato. Krzewy, które kwitną wiosną należy przycinać latem, gdy więdną. W przypadku krzewów, wypuszczających kwiecie latem przycina się wczesną wiosną.
Łagodna pogoda sprzyja przycinaniu krzewu, a suchy dzień to dodatkowy atut dla krzewów.
Jakich krzewów nie powinno się przycinać?
Jakie narzędzia stosować przy cięciach?
Aby zachować odpowiedni kształt oraz kondycję krzewu, należy przycinać go kilka razy do roku. Aby robić to jak najbardziej sprawnie i komfortowo, warto zrobić pewne zakupy i zaopatrzyć się w kilka sekatorów. Ważne, aby były ostre na tyle, by jednym cięciem pozbyć się suchych elementów, które są uszkodzone lub nieestetyczne.
Możemy zauważyć wiele sekatorów różnych rozmiarów w zależności od zastosowania. Jedne są małe do mniej absorbujących prac, inne duże – dwuręczne do krzewów o większych gabarytach, lub takie, które pozwolą nam sięgać dużo wyżej o przedłużonej lub teleskopowej rękojeści.
Wielu ogrodników, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z krzewami nie są pewni, z powodu braku odpowiedniej wiedzy na ten temat i słusznie, ponieważ poprzez nieumiejętne przycinanie można doprowadzić nawet do obumarcia rośliny.
Szukasz
projektanta ogrodu w Głogowie
lub okolicy?
Z przyjemnością zaprojektujemy ogród Twoich marzeń.
Zostaw wiadomość, a my skontaktujemy się Tobą.